Remnant (17 x 148 cm) - Stof Fabrics lion sweat fabric in grey
Remnant (17 x 148 cm) - Grey sweat Fabric by Stof Fabrics with Lions
grey sweat fabric with lions
The underside is brushed
very high quality fabric, typical great Stof Fabrics quality
| Material | 80% cotton, 20% polyester |
| Fabric Type | soft sweat fabric |
| Pattern Size | size of the lion: ca. 4.3cm (1.7") |
| Fabric Width | 148 cm (58,3") |
| Unit Length | 17 cm (0,19 yards) |
| Weight | 249g/m² |
| Quality Standard | This fabric meets the Oeko-Tex Standard |
| Collection | Avalana Sweat Melange |
| Brand | Stof Fabrics |
Unit Length
- 1 fabric unit is 17 cm (0,19 yards).
- This is the last piece available for this fabric!
- machine wash cold (30°C)



| Categories: | Remnants |
| Material: | Fleece |
| Color: | Grey |
| Pattern: | Animals/Animal Print |
| Feature: | Oeko-tex |
| Animal: | Lions/Tigers |
| Usage: | BlazerCardigansCoatJackets |
| Fabric Origin: | Scandinavian Fabrics |

soft fabric, Oeko-tex, with animal, Collection: Avalana Sweat Melange
242359

Remnants














