Remnant (47 x 112 cm) - black Robert Kaufman galaxy outer space fabric Stargazers
Remnant (47 x 112 cm) - Space Fabric
black cotton fabric with outer space theme
very high quality fabric, typical great Robert Kaufman quality
| Material | 100% cotton |
| Fabric Type | smooth cotton fabric |
| Pattern Size | size of one of the blue-purple swirls: ca. 7cm (2.8") |
| Pattern Repeat | ca. 59.5cm (23.4") |
| Fabric Width | 112 cm (44,1") |
| Unit Length | 47 cm (0,51 yards) |
| Weight | 146g/m² |
| Designer | Studio RK |
| Collection | Stargazers |
| Brand | Robert Kaufman |
Unit Length
- 1 fabric unit is 47 cm (0,51 yards).
- This is the last piece available for this fabric!
- machine wash cold (30°C), wash dark colors separately, no bleach
- tumble dry low, remove promptly
- use warm iron



| Categories: | Remnants |
| Material: | Cotton |
| Color: | Black |
| Pattern: | Stars/Outer Space |
| Usage: | BeddingsDressesLiningsPillow casesShirtsShortsSkirts |
| Fabric Origin: | USA Fabrics |

fabric from the USA with outer space theme, Design: Studio RK
242526

Remnants














