Remnant (35 x 114 cm) - bone skull colorful cotton laminate fabric Alexander Henry USA
Remnant (35 x 114 cm) - Colourful Skull Cotton Laminate Fabric
smooth cotton laminate. Street Skull by Alexander Henry USA; colorful skulls, bones, flowers , diamond, hearts. stars etc
Made in Japan
| Material | 100% cotton + PVC |
| Fabric Type | smooth cotton laminate fabric |
| Pattern Size | size of the biggest bone: ca. 14.3cm (5.6") |
| Pattern Repeat | ca. 59.7cm (23.5") |
| Fabric Width | 114 cm (44.9") |
| Unit Length | 35 cm (0.38 yards) |
| Weight | 140g/m² |
| Designer | De Leon Design Group |
| Collection | Nicole's Prints |
| Brand | Alexander Henry |
Unit Length
- 1 fabric unit is 35 cm (0.38 yards).
- This is the last piece available for this fabric!
- machine wash cold (30°C), wash dark colors separately, no bleach
- tumble dry low, remove promptly
- use warm iron




| Categories: | Remnants |
| Material: | Laminate |
| Color: | Multi/Rainbow |
| Pattern: | Bones/Skeletons/Skulls |
| Usage: | RaincoatsTable cloth |
| Fabric Origin: | USA Fabrics |

smooth cotton laminate Name:Street Skull. Collection:Nicole's Prints
245452














Remnants



