Remnant (35 x 112 cm) - Timeless Treasures ocean fabric with water pattern
Remnant (35 x 112 cm) - Water Fabric by Timeless Treasures
blue cotton fabric with water and waves motif
| Material | 100% cotton |
| Fabric Type | smooth cotton fabric |
| Pattern Repeat | ca. 30cm (11.8") |
| Fabric Width | 112 cm (44.1") |
| Unit Length | 35 cm (0.38 yards) |
| Weight | 143g/m² |
| Collection | Coastal & Beach |
| Brand | Timeless Treasures |
Unit Length
- 1 fabric unit is 35 cm (0.38 yards).
- This is the last piece available for this fabric!
- machine wash warm (40°C), wash with like colours, wash fabrics with metallic highlights on gentle cycle
- tumble dry low
- use cool iron




| Categories: | Remnants |
| Material: | Cotton |
| Color: | Blue |
| Pattern: | Water/Waves |
| Usage: | BeddingsDressesLiningsPillow casesShirtsShortsSkirts |
| Fabric Origin: | USA Fabrics |

nature fabric lake/river motif from the USA, Coastal & Beach
245639











Remnants



