Remnant (50 x 107 cm) - light blue Japanese poplin fabric with small white clouds
Remnant (50 x 107 cm) - Small Cloud Poplin Fabric
light blue poplin cotton fabric with white clouds
| Material | 100% cotton |
| Fabric Type | poplin cotton fabric |
| Pattern Repeat | 6cm (2.4") |
| Fabric Width | 107 cm (42.1") |
| Unit Length | 50 cm (0.55 yards) |
| Weight | 122g/m² |
| Brand | Japanese Brands |
Unit Length
- 1 fabric unit is 50 cm (0.55 yards).
- This is the last piece available for this fabric!
- machine wash cold (30°C)
- do not tumble dry
- iron as necessary




| Categories: | Remnants |
| Material: | Cotton |
| Color: | Blue |
| Pattern: | Clouds |
| Usage: | BeddingsDressesJacketsPillow casesShirts |
| Fabric Origin: | Japanese Fabrics |

nature fabric with sky pattern from Japan
247173











Remnants



