Remnant (44 x 108 cm) - solid beige fabric by Cosmo
Remnant (44 x 108 cm) - Solid Beige Fabric by Cosmo
solid cotton shirting fabric in beige
| Material | 100% cotton |
| Fabric Type | smooth cotton shirting fabric |
| Fabric Width | 108 cm (42.5") |
| Unit Length | 44 cm (0.48 yards) |
| Weight | 114g/m² |
| Brand | Cosmo |
Unit Length
- 1 fabric unit is 44 cm (0.48 yards).
- This is the last piece available for this fabric!
- machine wash cold (30°C), delicate cycle
- tumble dry, low temperature
- use cool iron





| Categories: | Remnants |
| Material: | Cotton |
| Color: | Beige |
| Pattern: | Solid |
| Usage: | BeddingsDressesLiningsPillow casesShirtsShortsSkirts |
| Fabric Origin: | Japanese Fabrics |

single-color fabric from Japan, cotton shirting
248066











Remnants



