Remnant (23 x 152 cm) - light green organic jersey knit fabric with small garden gnomes by Lillestof
Remnant (23 x 152 cm) - Green Gnome Organic Knit Fabric by Lillestoff
light green jersey knit fabric with gnomes, trees, music notes, bunny rabbits, bushes, birds etc.
| Material | 95% cotton + 5% spandex |
| Fabric Type | smooth knit fabric |
| Pattern Repeat | ca. 20cm (7.9") |
| Fabric Width | 152 cm (59.8") |
| Unit Length | 23 cm (0.25 yards) |
| Weight | 200g/m² |
| Feature | Stretchable! |
| Quality Standard | GOTS (Global Organic Textile Standard) certified organic cotton |
| Shrinkage | 5% |
| Designer | Deborah van de Leijgraaf |
| Collection | bora |
| Brand | Lillestoff |
Unit Length
- 1 fabric unit is 23 cm (0.25 yards).
- This is the last piece available for this fabric!
- Be aware: this fabric may shrink up to 5% while washing!
- Please order a bit more than you need and
- pre-wash the fabric before cutting!
- machine wash warm (40°C)
- use warm iron





| Categories: | Remnants |
| Material: | KnitOrganic |
| Color: | Green |
| Pattern: | CharactersFairy Tales |
| Feature: | Extra Wide |
| Usage: | DressesJerseysShortsSkirtsT-Shirt |
| Fabric Origin: | Fabrics from Germany |

fairy tale fabric, with spandex, GOTS, extra wide, bora
248263

Remnants
















