Remnant (50 x 109 cm) - green Quilting Treasures tropical sea turtle fabric
Remnant (50 x 109 cm) - Exotic Sea Turtle Fabric
You'll feel as though you've gone scuba diving when you gaze upon this beautiful sea green fabric, adorned with sea turtles. These reptiles looks like they're lazily swimming about in the ocean, don't they? This fabric oozes an exotic and tropical feel; it works amazingly well for projects such as shirts, shorts, bags etc.
| Material | 100% cotton |
| Fabric Type | smooth cotton fabric |
| Pattern Size | size of the biggest turtle: ca. 6.8cm (2.7") |
| Pattern Repeat | ca. 30.5cm (12") |
| Fabric Width | 109 cm (42.9") |
| Unit Length | 50 cm (0.55 yards) |
| Weight | 146g/m² |
| Designer | Dan Morris Design |
| Collection | Oceana |
| Brand | Quilting Treasures |
Unit Length
- 1 fabric unit is 50 cm (0.55 yards).
- This is the last piece available for this fabric!
- machine wash cold (30°C), wash with like colours, only non-chlorine bleach
- tumble dry medium
- use warm iron






| Categories: | Remnants |
| Material: | Cotton |
| Color: | Green |
| Pattern: | Animals/Animal Print |
| Animal: | Reptiles |
| Usage: | BeddingsDressesLiningsPillow casesShirtsShortsSkirts |
| Fabric Origin: | USA Fabrics |

animal fabric with sea turtles, exotic tropical design
249716













Remnants


