Remnant (40 x 109 cm) - fresh produce themed cotton fabric packed blueberries Quilting Treasures US
Remnant (40 x 109 cm) - Fabric by QT Fruit Themed with Blueberries
cotton fabric with realistic round and juicy blueberries
well made, typical great Quilting Treasures quality
100% cotton, USA fabric
| Material | 100% cotton |
| Fabric Type | smooth cotton fabric |
| Pattern Repeat | ca. 23cm(9") |
| Fabric Width | 109 cm (42.9") |
| Unit Length | 40 cm (0.44 yards) |
| Weight | 146g/m² |
| Brand | Quilting Treasures |
Unit Length
- 1 fabric unit is 40 cm (0.44 yards).
- This is the last piece available for this fabric!
- machine wash cold (30°C), wash with like colours, only non-chlorine bleach
- tumble dry medium
- use warm iron




| Categories: | Remnants |
| Material: | Cotton |
| Color: | Blue |
| Pattern: | Food/Drinks |
| Usage: | BeddingsDressesLiningsPillow casesShirtsShortsSkirts |
| Fabric Origin: | USA Fabrics |

100% cotton USA fabric, food print from the Fresh collection by Dan Morris, QT Fabrics
253766, LOC: A03-06 R-2

Remnants














