Remnant (30 x 112 cm) - Alexander Henry fabric colorful flower gold metallic Gilded Botan
Remnant (30 x 112 cm) - Flower Fabric
Made in Japan
fabric with colorful flowers in purple, red etc.
with gold metallic embellishment
very high quality fabric, typical great Alexander Henry quality
| Material | 100% cotton |
| Fabric Type | smooth cotton fabric |
| Pattern Size | size of the biggest red and white flower: ca. 12cm (4.7") |
| Pattern Repeat | ca. 60.5cm (23.8") |
| Fabric Width | 112 cm (44.1") |
| Unit Length | 30 cm (0.33 yards) |
| Weight | 140g/m² |
| Feature | with gold metallic embellishment |
| Designer | De Leon Design Group |
| Collection | Indochine |
| Brand | Alexander Henry |
Unit Length
- 1 fabric unit is 30 cm (0.33 yards).
- This is the last piece available for this fabric!
- machine wash cold (30°C), wash dark colors separately, no bleach
- tumble dry low, remove promptly
- use warm iron




| Categories: | Remnants |
| Material: | Cotton |
| Color: | Multi/Rainbow |
| Pattern: | Flower/Leaf/Plants |
| Feature: | Metallic |
| Usage: | BeddingsDressesLiningsPillow casesShirtsShortsSkirts |
| Fabric Origin: | USA Fabrics |

fabric with flowers, from the USA, Collection: Indochine, Design: De Leon Design Group
253800













Remnants



