Remnant (61 x 112 cm) - Robert Kaufman cat panel fabric
Remnant (61 x 112 cm) - Kawaii Robert Kaufman Cat Panel Fabric
panel cotton fabric with cats
very high quality fabric, typical great Robert Kaufman quality
| Material | 100% cotton |
| Fabric Type | smooth cotton fabric |
| Pattern Size | width of rectangle: ca. 28cm (8.3") |
| Pattern Repeat | ca. 61cm (24") |
| Fabric Width | 112 cm (44.1") |
| Unit Length | 61 cm (0.67 yards) |
| Weight | 146g/m² |
| Designer | Jody Bergsma |
| Collection | Be Pawsitive |
| Brand | Robert Kaufman |
Unit Length
- 1 fabric unit is 61 cm (0.67 yards).
- This is the last piece available for this fabric!
- machine wash cold (30°C), wash dark colors separately, no bleach
- tumble dry low, remove promptly
- use warm iron




| Categories: | Remnants |
| Material: | Cotton |
| Color: | Blue |
| Pattern: | Animals/Animal Print |
| Feature: | Full PatternPanels |
| Animal: | Cats |
| Usage: | BeddingsDressesLiningsPillow casesShirtsShortsSkirts |
| Fabric Origin: | USA Fabrics |

fabric from the USA with cat, Design: Jody Bergsma, Collection: Be Pawsitive
254558











Remnants



