Remnant (35 x 112 cm) - black with green cactus and flower fabric Timeless Treasures
Remnant (35 x 112 cm) - Cactus Fabric
black cotton fabric with green cacti, with flowers
very high quality fabric, typical great Timeless Treasures quality
| Material | 100% cotton |
| Fabric Type | smooth cotton fabric |
| Pattern Size | size of biggest flower: ca. 3.1cm (1.2") |
| Pattern Repeat | ca. 19.8cm (7.8") |
| Fabric Width | 112 cm (44.1") |
| Unit Length | 35 cm (0.38 yards) |
| Weight | 143g/m² |
| Collection | Southwest |
| Brand | Timeless Treasures |
Unit Length
- 1 fabric unit is 35 cm (0.38 yards).
- This is the last piece available for this fabric!
- machine wash warm (40°C), wash with like colours, wash fabrics with metallic highlights on gentle cycle
- tumble dry low
- use cool iron




| Categories: | Remnants |
| Material: | Cotton |
| Color: | Multi/Rainbow |
| Pattern: | Flower/Leaf/Plants |
| Usage: | BeddingsDressesLiningsPillow casesShirtsShortsSkirtsTops |
| Fabric Origin: | USA Fabrics |

fabric from the USA with cacti, Collection: Southwest
254718













Remnants



