Remnant (50 x 106 cm) - lawn abstract art and watercolor paintstroke Ayano Ichiyanagi fabric by Kokk
Remnant (50 x 106 cm) - Watercolor Art Lawn Fabric
white soft Ayano Ichiyanagi lawn cotton fabric with abstract art and painstroke design done in a watercolor painting style, in orange, yellow, blue, turquoise etc.
| Material | 100% cotton |
| Fabric Type | smooth, soft lawn cotton fabric |
| Pattern Repeat | ca. 75cm (29.5") |
| Fabric Width | 106 cm (41.7") |
| Unit Length | 50 cm (0.55 yards) |
| Weight | 95g/m² |
| Designer | Ayano Ichiyanagi |
| Collection | Yui - Bloom |
| Brand | Kokka |
Unit Length
- 1 fabric unit is 50 cm (0.55 yards).
- This is the last piece available for this fabric!
- hand wash, or machine wash on hand wash setting, at (40°C), no bleach
- use medium steam iron
- do not dry clean






| Categories: | Remnants |
| Material: | Lawn |
| Color: | Multi/Rainbow |
| Pattern: | Shapes (assorted) |
| Usage: | BlousesDressesLingerieLiningsNightwearScarves, ShawlsShirtsSkirtsTunics |
| Fabric Origin: | Japanese Fabrics |

Japanese fabric with artistic pattern, Yui - Bloom
257197, LOC: A03-05 R-2











Remnants



