Remnant 40 cm - navy blue lime green turquoise Robert Kaufman colorful circle fabric Ocean
Remnant 40 cm - Circles Fabric
navy blue cotton fabric with colorful circles in lime green, turquoise, white etc.
with navy blue, turquoise, lime green stripe border
very high quality fabric, typical great Robert Kaufman quality
| Material | 100% cotton |
| Fabric Type | smooth cotton fabric |
| Pattern Size | diameter of the biggest circle: ca. 3cm (1.2") |
| Fabric Width | 112cm (44") |
| Weight | 146g/m² |
| Unit Length | 40 cm (0.44 yards) |
| Designer | Amelia Caruso |
| Collection | Effervescence |
| Brand | Robert Kaufman |
Unit Length
- 1 fabric unit is 40 cm (0.44 yards).
- This is the last piece available for this fabric!
- machine wash cold (30°C), wash dark colors separately, no bleach
- tumble dry low, remove promptly
- use warm iron
| Categories: | Remnants |
| Material: | Cotton |
| Color: | BlueGreen |
| Pattern: | Circles/Dots/Spots |
| Usage: | BeddingsDressesLiningsPillow casesShirtsShortsSkirtsTops |
| Fabric Origin: | USA Fabrics |
colorful fabric from the USA with spots, Effervescence
224851











Remnants



