Remnant 39 cm - Effervescence Digital Robert Kaufman fabric with circles in blue
Remnant 39 cm - Effervescence Digital Fabric in Blue
blue cotton fabric with circles in white, dark blue etc.
very high quality fabric, typical great Robert Kaufman quality
| Material | 100% cotton |
| Fabric Type | smooth cotton fabric |
| Pattern Size | size of one of the bigger circles: ca. 3.2cm (1.3") |
| Pattern Repeat | ca. 57.8cm (22.8") |
| Fabric Width | 112cm (44") |
| Weight | 146g/m² |
| Unit Length | 39 cm (0.43 yards) |
| Printing Method | This fabric is digitally printed and is highly detailed |
| Designer | Amelia Caruso |
| Collection | Effervescence Digital |
| Brand | Robert Kaufman |
Unit Length
- 1 fabric unit is 39 cm (0.43 yards).
- This is the last piece available for this fabric!
- machine wash cold (30°C), wash dark colors separately, no bleach
- tumble dry low, remove promptly
- use warm iron




| Categories: | Remnants |
| Material: | Cotton |
| Color: | Blue |
| Pattern: | Circles/Dots/Spots |
| Usage: | BeddingsDressesLiningsPillow casesShirtsShortsSkirts |
| Fabric Origin: | USA Fabrics |

dot fabric, design: Amelia Caruso, Collection: Effervescence Digital
225382

Remnants














