Remnant 25 cm - butterfly insect Alexander Henry brown fabric El Tiempo de Mariposa
Remnant 25 cm - Butterfly Fabric
Made in Japan
brown fabric with butterflies
very high quality fabric, typical great Alexander Henry quality
| Material | 100% cotton |
| Fabric Type | smooth cotton fabric |
| Pattern Size | size of the biggest butterfly: ca. 8.5cm (3.3") |
| Pattern Repeat | ca. 21cm (8.3") |
| Fabric Width | 112cm (44") |
| Unit Length | 25 cm (0,27 yards) |
| Weight | 140g/m² |
| Designer | De Leon Design |
| Collection | Folklorico |
| Brand | Alexander Henry |
Unit Length
- 1 fabric unit is 25 cm (0,27 yards).
- This is the last piece available for this fabric!
- machine wash cold (30°C), wash dark colors separately, no bleach
- tumble dry low, remove promptly
- use warm iron



| Categories: | Remnants |
| Material: | Cotton |
| Color: | Brown |
| Pattern: | Insects |
| Animal: | Butterflies |
| Usage: | BeddingsDressesLiningsPillow casesShirtsShortsSkirts |
| Fabric Origin: | USA Fabrics |

fabric with butterflies, Collection: Folklorico, Design: De Leon Design
226171





























Remnants



