Remnant 45 cm - black Wheels on Fire flame fire fabric Alexander Henry
Remnant 45 cm - Flame Fabric
Made in Japan
black cotton fabric with flame patterns
very high quality fabric, typical great Alexander Henry quality
| Material | 100% cotton |
| Fabric Type | smooth cotton fabric |
| Pattern Size | size of the biggest flame: ca. 30.5cm (12") |
| Fabric Width | 114cm (45") |
| Unit Length | 45 cm (0,49 yards) |
| Weight | 140g/m² |
| Collection | Nicole's Prints |
| Brand | Alexander Henry |
Unit Length
- 1 fabric unit is 45 cm (0,49 yards).
- This is the last piece available for this fabric!
- machine wash cold (30°C), wash dark colors separately, no bleach
- tumble dry low, remove promptly
- use warm iron
| Categories: | Remnants |
| Material: | Cotton |
| Color: | BlackYellow |
| Pattern: | Fire |
| Usage: | BeddingsDressesLiningsPillow casesShirtsShortsSkirts |
| Fabric Origin: | USA Fabrics |
black retro fabric from the USA with flame patterns
226248

Remnants

















