Fat Quarter (50 x 56 cm) - Birch solid light mint green poplin organic fabric
Fat Quarter (50 x 56 cm) - Solid Light Mint Green Organic Poplin Fabric
It's so easy to fall in love with this super sweet shade of light mint green. This GOTS certified organic poplin fabric can be very easily paired up with bolder colors such as a bright yellow for contrast, or even dotted or striped fabrics to really help you make a statement.
| Material | 100% cotton |
| Fabric Type | smooth cotton fabric |
| Fabric Width | 56 cm (22.1") |
| Unit Length | 50cm (0.54 yards) |
| Weight | 110-118g/m² |
| Organic | 100% organic cotton |
| Quality Standard | GOTS (Global Organic Textile Standard) certified organic cotton |
| Low-Impact Dye | suitable for baby clothing that's printed with low-impact dye |
| Usage | suitable for baby clothing |
| Collection | mod basics |
| Brand | Birch Fabrics |
Fat Quarter Size
- 1 fabric unit is 50cm x 56 cm (22.1")
- All fat quarters are pre-cut! Each piece is a separate unit.
- e.g. if you order 3 fat quarters, they will be shipped as 3 individual pieces of fabric, not 1 continuous piece!
- machine wash cold (30°C) on gentle cycle, wash with like colours, no bleach
- tumble dry low, but line drying is recommended
- iron as necessary


| Categories: | Remnants |
| Material: | Poplin |
| Color: | Green |
| Pattern: | Solid |
| Feature: | GOTS/Organic |
| Usage: | Baby ClothingBeddingsDressesLiningsPillow casesShirtsShortsSkirts |
| Fabric Origin: | USA Fabrics |

single-coloured cotton fabric in mint green, Collection: Mod Basics
226550















Remnants



