Faulty - Robert Kaufman panel camp fabric with animals
Animal Camp Panel Fabric
brown cotton fabric with owls, foxes, camping theme etc.
SPECIAL NOTE: Please be aware that this fabric has FAULTS. It has 7 small holes (approx. 5.5cm from the top of the fabric) and a few runs across the top. We are selling it for a lower price than the regular fabrics.
| Material | 100% cotton |
| Fabric Type | smooth cotton fabric |
| Pattern Size | width of the rectangle with pictures of the animals: ca. 27.7cm (10.9") |
| Pattern Repeat | ca. 60cm (23.6") |
| Fabric Width | 112cm (44") |
| Unit Length | 60cm (0.64 yards) |
| Weight | 146g/m² |
| Designer | Andie Hanna |
| Collection | Campsite Critters |
| Brand | Robert Kaufman |
Unit Length
- 1 fabric unit is 60cm (0.64 yards).
- If you need 1 yard of fabric or more, please input the total units and we will send you the fabric in one piece.
- machine wash cold (30°C), wash dark colors separately, no bleach
- tumble dry low, remove promptly
- use warm iron



| Categories: | Remnants |
| Material: | Cotton |
| Color: | Multi/Rainbow |
| Pattern: | Animals/Animal Print |
| Feature: | Full PatternPanels |
| Animal: | FoxesOther Animals/InsectsOwls |
| Usage: | BeddingsDressesLiningsPillow casesShirtsShortsSkirts |
| Fabric Origin: | USA Fabrics |

animal USA camping fabric, Design: Andie Hanna, Collection: Campsite Critters
226736











Remnants



