Remnant (23 x 112 cm) - black Robert Kaufman planet outer space fabric Stargazers
Remnant (23 x 112 cm) - Planet Fabric
black cotton fabric with outer space, planets
very high quality fabric, typical great Robert Kaufman quality
| Material | 100% cotton |
| Fabric Type | smooth cotton fabric |
| Pattern Size | size of the ring around the biggest planet: ca. 18.3cm (7.2") |
| Pattern Repeat | ca. 59.3cm (23.3") |
| Fabric Width | 112cm (44") |
| Unit Length | 23 cm (0,25 yards) |
| Weight | 146g/m² |
| Designer | Garry Walton, Licensed by MGL |
| Collection | Stargazers |
| Brand | Robert Kaufman |
Unit Length
- 1 fabric unit is 23 cm (0,25 yards).
- This is the last piece available for this fabric!
- machine wash cold (30°C), wash dark colors separately, no bleach
- tumble dry low, remove promptly
- use warm iron



| Categories: | Remnants |
| Material: | Cotton |
| Color: | Black |
| Pattern: | Stars/Outer Space |
| Usage: | BeddingsDressesLiningsPillow casesShirtsShortsSkirts |
| Fabric Origin: | USA Fabrics |

fabric from the USA with planets, Design: Garry Walton, Licensed by MGL
227909











Remnants



