Remnant (25 x 110 cm) - footstep sand beach fabric Landscape Medley Elizabeth's Studio
Remnant (25 x 110 cm) - Shell Fabric
beige cotton fabric with footprints on sand pattern
very high quality fabric, typical great quality from the USA
| Material | 100% cotton |
| Fabric Type | smooth cotton fabric |
| Pattern Size | size of the biggest footprints: ca. 3.7cm (1.4") |
| Fabric Width | 110cm (43.3") |
| Unit Length | 25 cm (0.27 yards) |
| Weight | 148g/m² |
| Collection | Landscape Medley |
| Brand | Elizabeth Studio |
Unit Length
- 1 fabric unit is 25 cm (0.27 yards).
- This is the last piece available for this fabric!
- machine wash warm (40°C) on delicate cycle
- tumble dry low
- use cool iron


| Categories: | Remnants |
| Material: | Cotton |
| Color: | Brown |
| Pattern: | Beach |
| Usage: | BeddingsDressesLiningsPillow casesShirtsShortsSkirts |
| Fabric Origin: | USA Fabrics |

beige retro fabric from the USA with footprints on sand pattern
228496

Remnants




















