Remnant (43 x 112 cm) - star outer space sky Robert Kaufman fabric light pink orange Morningmoon Fai
Remnant (43 x 112 cm) - Sky Fabric
light pink, light orange etc. cotton fabric with stars
very high quality fabric, typical great Robert Kaufman quality
| Material | 100% cotton |
| Fabric Type | smooth cotton fabric |
| Pattern Size | size of one of the bigger stars: ca. 1.4cm (0.6") |
| Fabric Width | 112cm (44") |
| Unit Length | 43 cm (0,47 yards) |
| Weight | 146g/m² |
| Designer | Jody Bergsma, Licensed by MGL |
| Collection | Morningmoon Fairies |
| Brand | Robert Kaufman |
Unit Length
- 1 fabric unit is 43 cm (0,47 yards).
- This is the last piece available for this fabric!
- machine wash cold (30°C), wash dark colors separately, no bleach
- tumble dry low, remove promptly
- use warm iron



| Categories: | Remnants |
| Material: | Cotton |
| Color: | Multi/Rainbow |
| Pattern: | Stars/Outer Space |
| Usage: | BeddingsDressesLiningsPillow casesShirtsShortsSkirts |
| Fabric Origin: | USA Fabrics |

fabric from the USA with sky theme, Design: Jody Bergsma, Licensed by MGL
231326











Remnants



