Fat Quarter (50 x 56 cm) - Alexander Henry purple skull and crow fabric
Fat Quarter (50 x 56 cm) - Purple Skull and Crow Fabric
Looking for a cool skull fabric for your next sewing project? Then you have to check out this awesome Alexander Henry design, which features lots of skulls and black crows. This fabric is great for Halloween, as well as any other time of the year!
| Material | 100% cotton |
| Fabric Type | smooth cotton fabric |
| Pattern Size | size of the biggest skull: ca. 8.9cm (3.5") |
| Pattern Repeat | ca. 30cm (11.8") |
| Fabric Width | 56 cm (22.1") |
| Unit Length | 50cm (0.54 yards) |
| Weight | 140g/m² |
| Designer | De Leon Design |
| Collection | Haunted House |
| Brand | Alexander Henry |
Fat Quarter Size
- 1 fabric unit is 50cm x 56 cm (22.1")
- All fat quarters are pre-cut! Each piece is a separate unit.
- e.g. if you order 3 fat quarters, they will be shipped as 3 individual pieces of fabric, not 1 continuous piece!
- machine wash cold (30°C), wash dark colors separately, no bleach
- tumble dry low, remove promptly
- use warm iron








| Categories: | Halloween Remnants |
| Material: | Cotton |
| Color: | Purple |
| Pattern: | Bones/Skeletons/Skulls |
| Season: | Halloween |
| Usage: | BeddingsDressesLiningsPillow casesShirtsShortsSkirts |
| Fabric Origin: | USA Fabrics |

Halloween fabric with skulls and birds
233372





























Remnants



