Fat Quarter (50 x 54 cm) - red fabric with deer stag animal by Art Gallery Fabrics
Fat Quarter (50 x 54 cm) - Deer Fabric
red cotton fabric with light cream stags
very high quality fabric, typical great quality from the USA
| Material | 100% cotton |
| Fabric Type | smooth cotton fabric |
| Pattern Size | size of the stag: ca. 8cm (3.1") |
| Pattern Repeat | ca. 10.2cm (4") |
| Fabric Width | 54 cm (21.3") |
| Unit Length | 50cm (0.54 yards) |
| Weight | 125g/m² |
| Designer | Bonnie Christine |
| Collection | Hello, Bear |
| Brand | Art Gallery Fabrics |
Fat Quarter Size
- 1 fabric unit is 50cm x 54 cm (21.3")
- All fat quarters are pre-cut! Each piece is a separate unit.
- e.g. if you order 3 fat quarters, they will be shipped as 3 individual pieces of fabric, not 1 continuous piece!
- machine wash warm on normal cycle, use only non-chlorine bleach
- tumble dry medium
- use warm iron



| Categories: | Remnants |
| Material: | Cotton |
| Color: | Red |
| Pattern: | Animals/Animal Print |
| Animal: | Deer |
| Usage: | BeddingsDressesLiningsPillow casesShirtsShortsSkirts |
| Fabric Origin: | USA Fabrics |

fabric with stags, Collection: Hello, Bear, Design: Bonnie Christine
233442












Remnants



