Remnant (17 x 110 cm) - soft iron-on fusible interface fabric
Remnant (17 x 110 cm) - Soft Fusible Iron-on Interface Fabric
This is a soft, lightweight cotton that sticks to fabric when ironed on it. It's ideal for lining, backing etc.
| Fabric Width | 110 cm (43.3") |
| Unit Length | 17 cm (0.19 yards) |
| Weight | approx. 80 - 90g/m² |
| Brand | Kawaii Fabric |
Unit Length
- 1 fabric unit is 17 cm (0.19 yards).
- This is the last piece available for this fabric!


| Categories: | Remnants |
| Material: | Interface |
| Color: | White |
| Pattern: | Solid |
| Usage: | BeddingsHome decorHome Textiles |

soft cotton fusible fabric
234365











Remnants



