Remnant (30 x 112 cm) - Robert Kaufman colorful fabric
Remnant (30 x 112 cm) - Colorful Pretty Fabric
green, purple etc. cotton fabric
very high quality fabric, typical great Robert Kaufman quality
| Material | 100% cotton |
| Fabric Type | smooth cotton fabric |
| Pattern Size | size of one of the purple patches: ca. 3cm (1.2") |
| Fabric Width | 112 cm (44.1") |
| Unit Length | 30 cm (0.33 yards) |
| Weight | 146g/m² |
| Printing Method | This fabric is digitally printed and is highly detailed |
| Designer | Jan Patrik Krasny, Licensed by MGL |
| Collection | Picture This |
| Brand | Robert Kaufman |
Unit Length
- 1 fabric unit is 30 cm (0.33 yards).
- This is the last piece available for this fabric!
- machine wash cold (30°C), wash dark colors separately, no bleach
- tumble dry low, remove promptly
- use warm iron



| Categories: | Remnants |
| Material: | Cotton |
| Color: | Green |
| Pattern: | Shapes (assorted) |
| Feature: | Digitally Printed |
| Usage: | BeddingsDressesLiningsPillow casesShirtsShortsSkirts |
| Fabric Origin: | USA Fabrics |

Design: Jan Patrik Krasny, Licensed by MGL, Collection: Picture This
234614

Remnants














