Remnant (29 x 110 cm) - orange Jacobean flower and leaf pattern fabric by Liberty Fabrics
Remnant (29 x 110 cm) - Orange Jacobean Flower Pattern by Liberty Fabrics
white cotton fabric with flowers in orange and teal, green leaves, mini dots
| Material | 100% cotton |
| Fabric Type | smooth cotton fabric |
| Pattern Size | size of one of the bigger flowers (not including stem): ca. 2.4cm (0.9") |
| Pattern Repeat | ca. 17cm (8") |
| Fabric Width | 110 cm (43.3") |
| Unit Length | 29 cm (0.32 yards) |
| Weight | 150g/m² |
| Collection | The Summer House Collection |
| Brand | Liberty Fabrics |
Unit Length
- 1 fabric unit is 29 cm (0.32 yards).
- This is the last piece available for this fabric!
- machine wash warm (40°C), no bleach
- use iron at medium-warmth temperature
- do not tumble dry
- line dry



| Categories: | Remnants |
| Material: | Cotton |
| Color: | Multi/Rainbow |
| Pattern: | Flower/Leaf/Plants |
| Usage: | BeddingsDressesLiningsPillow casesShirtsShortsSkirts |
| Fabric Origin: | Fabrics from the UK |

Lasenby Cotton, from the UK, with floral Damask ornament design for quilting, Feather Dance
234740











Remnants



