Remnant (39 x 110 cm) - Liberty Fabrics mini flower garden fabric
Remnant (39 x 110 cm) - Mini Blooming Flower Fabric by Liberty Fabrics
cotton fabric with mini flowers in yellow, red-orange, peach-pink, with light blue leaves
| Material | 100% cotton |
| Fabric Type | smooth cotton fabric |
| Pattern Repeat | ca. 6.5cm (2.6") |
| Fabric Width | 110 cm (43.3") |
| Unit Length | 39 cm (0.43 yards) |
| Weight | 150g/m² |
| Collection | Flower Show Collection |
| Brand | Liberty Fabrics |
Unit Length
- 1 fabric unit is 39 cm (0.43 yards).
- This is the last piece available for this fabric!
- machine wash warm (40°C), no bleach
- use iron at medium-warmth temperature
- do not tumble dry
- line dry







| Categories: | Remnants |
| Material: | Cotton |
| Color: | Multi/Rainbow |
| Pattern: | Flower/Leaf/Plants |
| Usage: | BeddingsDressesLiningsPillow casesShirtsShortsSkirts |
| Fabric Origin: | Fabrics from the UK |

Lasenby Cotton, floral pattern for quilting, Forget Me Not Blossom, Flower Show Collection
235044











Remnants



