Remnant (38 x 112 cm) - light pink fabric with colorful cupcakes by Timeless Treasures
Remnant (38 x 112 cm) - Colorful Cupcake Fabric by Timeless Treasures
light pink fabric with colorful cupcakes in pink, brown, light yellow, blue, purple, beige etc.
| Material | 100% cotton |
| Fabric Type | smooth cotton fabric |
| Pattern Size | size of the biggest cupcake: ca. 2.2cm (0.9") |
| Pattern Repeat | ca. 20cm (7.9") |
| Fabric Width | 112 cm (44.1") |
| Unit Length | 38 cm (0.42 yards) |
| Weight | 143g/m² |
| Designer | Shirley Ng-Benitez |
| Collection | Novelty Juvenile |
| Brand | Timeless Treasures |
Unit Length
- 1 fabric unit is 38 cm (0.42 yards).
- This is the last piece available for this fabric!
- machine wash warm (40°C), wash with like colours, wash fabrics with metallic highlights on gentle cycle
- tumble dry low
- use cool iron






| Categories: | Remnants |
| Material: | Cotton |
| Color: | Pink |
| Pattern: | Food/Drinks |
| Usage: | BeddingsDressesLiningsPillow casesShirtsShortsSkirts |
| Fabric Origin: | USA Fabrics |

dessert fabric from the USA with small sweet treats in a tossed pattern
235119

















Remnants



