Remnant (41 x 110 cm) - Liberty Fabrics packed blooming flower garden fabric
Remnant (41 x 110 cm) - Blooming Flower Fabric by Liberty Fabrics
cotton fabric with flowers in blue, yellow, peach-pink, white, with green leaves
| Material | 100% cotton |
| Fabric Type | smooth cotton fabric |
| Pattern Repeat | ca. 15cm (5.9") |
| Fabric Width | 110 cm (43.3") |
| Unit Length | 41 cm (0.45 yards) |
| Weight | 150g/m² |
| Collection | Flower Show Collection |
| Brand | Liberty Fabrics |
Unit Length
- 1 fabric unit is 41 cm (0.45 yards).
- This is the last piece available for this fabric!
- machine wash warm (40°C), no bleach
- use iron at medium-warmth temperature
- do not tumble dry
- line dry






| Categories: | Remnants |
| Material: | Cotton |
| Color: | Multi/Rainbow |
| Pattern: | Flower/Leaf/Plants |
| Usage: | BeddingsDressesLiningsPillow casesShirtsShortsSkirts |
| Fabric Origin: | Fabrics from the UK |

Lasenby Cotton, floral pattern for quilting, Cosmos Bloom, Flower Show Collection
237836











Remnants



