Remnant (20 x 112 cm) - cat and scallop pattern structured laminate dobby fabric from Japan
Remnant (20 x 112 cm) - Cat Dobby Laminate Fabric by Cosmo
dark red and beige laminated cotton Dobby fabric with scallop pattern and cats
| Material | 100% cotton + PVC |
| Fabric Type | very strong, soft, smooth laminate cotton Dobby fabric |
| Pattern Size | size of the dark red cat: ca. 2.5cm (0.9") |
| Pattern Repeat | ca. 12.7cm (5") |
| Fabric Width | 112 cm (44,1") |
| Unit Length | 20 cm (0,22 yards) |
| Weight | 416g/m² |
| Feature | water resistant, structured cotton Dobby fabric with laminate coating |
| Surface | the fabric is structured and has an exciting surface feel due to the special Dobby weaving technique |
| Quality Standard | This fabric is BPA and lead free and therefore child safe |
| Brand | Cosmo |
Unit Length
- 1 fabric unit is 20 cm (0,22 yards).
- This is the last piece available for this fabric!
- very suitable for totes, raincoats, baby bibs, playmats and more
- Please be aware that we cannot roll the laminates. They are folded at least once when shipped.
- Fabric is not completely laminated, laminate coating almost reaches the fabric edge
- hand wash only
- do not tumble dry, hang to dry
- use cool iron (laminate side down)



| Categories: | Remnants |
| Material: | Laminate |
| Color: | Multi/Rainbow |
| Pattern: | Animals/Animal Print |
| Animal: | Cats |
| Usage: | Chair coversFurniture UpholsteryHome decorHome TextilesTable cloth |
| Fabric Origin: | Japanese Fabrics |

strong Japanese laminated fabric with animals, by Cosmo
240365

Remnants














