Remnant (21 x 114 cm) - beige doves and flowers fabric by Alexander Henry La Paloma
Remnant (21 x 114 cm) - Doves and Flowers Fabric
Made in Japan
beige cotton fabric with colourful birds and flowers
very high quality fabric, typical great Alexander Henry quality
| Material | 100% cotton |
| Fabric Type | smooth cotton fabric |
| Pattern Size | size of the flying doves: ca. 5cm (1.9") |
| Fabric Width | 114 cm (44,9") |
| Unit Length | 21 cm (0,23 yards) |
| Weight | 140g/m² |
| Collection | Folklorico |
| Brand | Alexander Henry |
Unit Length
- 1 fabric unit is 21 cm (0,23 yards).
- This is the last piece available for this fabric!
- machine wash cold (30°C), wash dark colors separately, no bleach
- tumble dry low, remove promptly
- use warm iron
| Categories: | Remnants |
| Material: | Cotton |
| Color: | Beige |
| Pattern: | Animals/Animal PrintFlower/Leaf/Plants |
| Animal: | Birds |
| Usage: | BeddingsDressesLiningsPillow casesShirtsShortsSkirts |
| Fabric Origin: | USA Fabrics |
animal fabric La Paloma with colourful birds and flowers from the USA
240446





























Remnants



