Remnant (47 x 114 cm) - Alexander Henry cream heavy oxford fabric with big black flowers
Remnant (47 x 114 cm) - Big Flower Oxford Fabric by Alexander Henry
cream heavy oxford cotton fabric with big black flowers
| Material | 100% cotton |
| Fabric Type | heavy oxford cotton fabric |
| Pattern Repeat | ca. 58cm (22.8") |
| Fabric Width | 114 cm (44,9") |
| Unit Length | 47 cm (0,51 yards) |
| Weight | 295g/m² |
| Collection | ah fashion for home |
| Brand | Alexander Henry |
Unit Length
- 1 fabric unit is 47 cm (0,51 yards).
- This is the last piece available for this fabric!
- machine wash cold (30°C), wash dark colors separately, no bleach
- tumble dry low, remove promptly
- use warm iron


| Categories: | Remnants |
| Material: | Oxford |
| Color: | Cream |
| Pattern: | Flower/Leaf/Plants |
| Usage: | BagsFurniture UpholsteryHome decor |
| Fabric Origin: | USA Fabrics |

home decor designer floral fabric, Sofia, Collection: AH Fashion for Home
240974

























Remnants



