Remnant (19 x 112 cm) - Dear Stella dark blue fabric with small traffic cones
Remnant (19 x 112 cm) - Dark Blue Traffic Cone Fabric
dark blue cotton fabric with small traffic cones
| Material | 100% cotton |
| Fabric Type | smooth cotton fabric |
| Pattern Size | size of the traffic cone: ca. 0.7cm (0.3") |
| Pattern Repeat | ca. 10.1cm (4") |
| Fabric Width | 112 cm (44.1") |
| Unit Length | 19 cm (0.21 yards) |
| Weight | 150g/m² |
| Brand | Timeless Treasures |
Unit Length
- 1 fabric unit is 19 cm (0.21 yards).
- This is the last piece available for this fabric!
- machine wash warm (40°C), wash with like colours, only non-chlorine bleach
- tumble dry low, remove promptly
- use warm iron



| Categories: | Remnants |
| Material: | Cotton |
| Color: | Blue |
| Pattern: | Items |
| Usage: | BeddingsDressesLiningsPillow casesShirtsShortsSkirts |
| Fabric Origin: | USA Fabrics |

blue fabric, with traffic cones
243831











Remnants



