| Brand | Michael Miller |
| Material | Laminated |
| Fabric Width | 147cm / 57.87" |
| Fabric Length | 50cm / 19.69" |
| Composition | 100% cotton + PU (polyurethane) |
| Fabric Type | very soft, smooth laminate cotton fabric |
| Pattern Size | size of the big roses: 12cm (4.7") |
| Weight | 202g/m² |
| Feature | water resistant, cotton fabric with laminate coated |
| Quality Standard | This fabric is BPA free, lead and Phthalate free and therefore child safe (approved for use in products for children 12 & under) |
| Collection | Laminates |
| Catalog Code | LW4783-PINK-R |
| Model | 163880 |