Remnant (17 x 112 cm) - Brown animal print Timeless Treasures leopard spots fabric
Remnant (17 x 112 cm) - Leopard Print Fabric by Timeless Treasures
animal print cotton fabric with black leopard spots on different shades of brown background
| Material | 100% cotton |
| Fabric Type | smooth cotton fabric |
| Pattern Repeat | ca. 29.8cm (11.7") |
| Fabric Width | 112 cm (44.1") |
| Unit Length | 17 cm (0.19 yards) |
| Weight | 143g/m² |
| Brand | Timeless Treasures |
Unit Length
- 1 fabric unit is 17 cm (0.19 yards).
- This is the last piece available for this fabric!
- machine wash warm (40°C), wash with like colours, wash fabrics with metallic highlights on gentle cycle
- tumble dry low
- use cool iron




| Categories: | Remnants |
| Material: | Cotton |
| Color: | BlackBrown |
| Pattern: | Animals/Animal Print |
| Usage: | BeddingsDressesLiningsPillow casesShirtsShortsSkirts |
| Fabric Origin: | USA Fabrics |

animal fabric from the USA with leopard spotted animal print in brown and black
247904











Remnants



