Remnant (22 x 112 cm) - black background garden pindot colourful polka dots on cotton fabric
Remnant (22 x 112 cm) - Colourful Polka Dots Black USA Fabric
black cotton fabric with cute and cheerful polka dots in yellow, orange, blue, green - great as a blender fabric
fabric from the US, 100% cotton, good quality as usual from Michael Miller
| Material | 100% cotton |
| Fabric Type | smooth cotton fabric |
| Pattern Repeat | ca. 10cm (3.9") |
| Fabric Width | 112 cm (44.1") |
| Unit Length | 22 cm (0.24 yards) |
| Weight | 149g/m² |
| Brand | Michael Miller |
Unit Length
- 1 fabric unit is 22 cm (0.24 yards).
- This is the last piece available for this fabric!
- machine wash warm (40°C), wash with like colours, no bleach
- tumble dry medium, remove promptly
- use warm iron




| Categories: | Remnants |
| Material: | Cotton |
| Color: | Black |
| Pattern: | Circles/Dots/Spots |
| Usage: | BeddingsDressesLiningsPillow casesShirtsShortsSkirts |
| Fabric Origin: | USA Fabrics |

simple polka dot pattern, Michael Miller, 100% cotton, USA fabric, great as blender fabric
254309











Remnants



