Remnant (27 x 112 cm) - black fabric with big flower by Timeless Treasures
Remnant (27 x 112 cm) - Flower Fabric
black cotton fabric with flowers
very high quality fabric, typical great Timeless Treasures quality
| Material | 100% cotton |
| Fabric Type | smooth cotton fabric |
| Pattern Size | size of the biggest flower: ca. 14.8cm (5.8") |
| Pattern Repeat | ca. 58.6cm (23.1") |
| Fabric Width | 112 cm (44.1") |
| Unit Length | 27 cm (0.30 yards) |
| Weight | 143g/m² |
| Designer | Chong-a Hwang |
| Collection | Island Breeze |
| Brand | Timeless Treasures |
Unit Length
- 1 fabric unit is 27 cm (0.30 yards).
- This is the last piece available for this fabric!
- machine wash warm (40°C), wash with like colours, wash fabrics with metallic highlights on gentle cycle
- tumble dry low
- use cool iron




| Categories: | Remnants |
| Material: | Cotton |
| Color: | Black |
| Pattern: | Flower/Leaf/Plants |
| Usage: | BeddingsDressesLiningsPillow casesShirtsShortsSkirts |
| Fabric Origin: | USA Fabrics |

Hawaiian tropical fabric from the USA with hibiscus, plumeria, Collection: Island Breeze, Designer: Chong-a Hwang
254315











Remnants



