Remnant (50 x 112 cm) - black cotton fabric Michael Miller with multicolor retro lab science experim
Remnant (50 x 112 cm) - Black STEM USA Fabric
black cotton fabric with cute illustrated old eccentric scientists amongst colorful beakers and laboratory equipment
fabric from the US, 100% cotton, quality printing and good quality as usual from Michael Miller
| Material | 100% cotton |
| Fabric Type | smooth cotton fabric |
| Pattern Repeat | ca. 40cm (15.77") |
| Fabric Width | 112 cm (44.1") |
| Unit Length | 50 cm (0.55 yards) |
| Weight | 149g/m² |
| Brand | Michael Miller |
Unit Length
- 1 fabric unit is 50 cm (0.55 yards).
- This is the last piece available for this fabric!
- machine wash warm (40°C), wash with like colours, no bleach
- tumble dry medium, remove promptly
- use warm iron




| Categories: | Remnants |
| Material: | Cotton |
| Color: | Black |
| Pattern: | ChildrenRetro |
| Usage: | BeddingsDressesLiningsPillow casesShirtsShortsSkirts |
| Fabric Origin: | USA Fabrics |

STEM science, technology, engineering, and mathematics fabric, 100% cotton, USA fabric, mad scientist
254392











Remnants



