Remnant (46 x 112 cm) - black cute golden retriever dog animal fabric by Timeless Treasures
Remnant (46 x 112 cm) - Animal Fabric
black cotton fabric with cute golden retrievers
very high quality fabric, typical great Timeless Treasures quality
| Material | 100% cotton |
| Fabric Type | smooth cotton fabric |
| Pattern Size | size of the tallest golden retriever sitting: ca. 9cm (3.5") |
| Pattern Repeat | ca. 59.6cm (23.5") |
| Fabric Width | 112 cm (44.1") |
| Unit Length | 46 cm (0.50 yards) |
| Weight | 143g/m² |
| Designer | George McCartney |
| Collection | Cats & Dogs |
| Brand | Timeless Treasures |
Unit Length
- 1 fabric unit is 46 cm (0.50 yards).
- This is the last piece available for this fabric!
- machine wash warm (40°C), wash with like colours, wash fabrics with metallic highlights on gentle cycle
- tumble dry low
- use cool iron




| Categories: | Remnants |
| Material: | Cotton |
| Color: | BlackBrown |
| Pattern: | Animals/Animal Print |
| Animal: | Dogs |
| Usage: | BeddingsDressesLiningsPillow casesShirtsShortsSkirts |
| Fabric Origin: | USA Fabrics |

black animal fabric from the USA Collection: Cats & Dogs, Design: George McCartney
255040











Remnants



