Remnant (38 x 110 cm) - grey twill fabric with light pink hearts
Remnant (38 x 110 cm) - Twill Fabric with Pink Hearts
grey twill cloth fabric with light pink hearts
| Material | 100% cotton |
| Fabric Type | twill cloth fabric |
| Pattern Repeat | ca. 8cm (3.1") |
| Fabric Width | 110 cm (43.3") |
| Unit Length | 38 cm (0.42 yards) |
| Weight | 250g/m² |
| Collection | teiban |
| Brand | Kokka |
Unit Length
- 1 fabric unit is 38 cm (0.42 yards).
- This is the last piece available for this fabric!
- machine wash warm (40°C), no bleach
- tumble dry medium
- use warm iron





| Categories: | Remnants |
| Material: | Twill |
| Color: | Grey |
| Pattern: | Hearts |
| Season: | Valentine's Day |
| Usage: | BlazerDressesFurniture UpholsteryJeansLinings (for coats)Suits |
| Fabric Origin: | Japanese Fabrics |

shapes fabric from Japan, Collection: teiban
259068












Remnants



