Remnant (33 x 110 cm) - Japanese laminate fabric in cream with colorful vintage flower pattern
Remnant (33 x 110 cm) - Retro Floral Cosmo Laminate Fabric
cream laminated cotton fabric with vintage flowers in pink, blue, purple, with leaves, flower buds
| Material | 100% cotton + PVC |
| Fabric Type | very strong, soft, smooth laminate cotton fabric |
| Pattern Size | size of the biggest flower (not including stem): ca. 1.5cm (0.6") |
| Pattern Repeat | ca. 15.1cm (5.9") |
| Fabric Width | 110 cm (43.3") |
| Unit Length | 33 cm (0.36 yards) |
| Weight | 376g/m² |
| Feature | water resistant, cotton fabric with laminate coating |
| Quality Standard | This fabric is BPA and lead free and therefore child safe |
| Brand | Cosmo |
Unit Length
- 1 fabric unit is 33 cm (0.36 yards).
- This is the last piece available for this fabric!
- very suitable for totes, raincoats, baby bibs, playmats and more
- Please be aware that we cannot roll the laminates. They are folded at least once when shipped.
- Fabric is not completely laminated, laminate coating almost reaches the fabric edge
- hand wash only
- do not tumble dry, hang to dry
- use cool iron (laminate side down)





strong laminated cotton fabric with retro floral motif
259300















