Remnant 33 cm - pink with Alice in Wonderland fairy tale Canvas fabric from Japan
Remnant 33 cm - Alice in Wonderland Canvas Fabric
pink canvas fabric with Alice in Wonderlandvery high quality fabric, typical perfect Japanese quality
| Material | 80% cotton, 20% linen |
| Fabric Type | strong canvas fabric |
| Pattern Size | size of the table: ca. 7.5cm (3") |
| Pattern Repeat | ca. 20cm (7.9") |
| Fabric Width | 110cm (43.3") |
| Unit Length | 33 cm (0,36 yards) |
| Weight | 200g/m² |
| Designer | Miyako Kawaguchi |
| Brand | Kobayashi |
Unit Length
- 1 fabric unit is 33 cm (0,36 yards).
- This is the last piece available for this fabric!
- machine wash cold (30°C)
- do not tumble dry
- iron as necessary



| Categories: | Remnants |
| Material: | Canvas |
| Color: | Pink |
| Pattern: | Fairy Tales |
| Usage: | BagsCurtainsFurniture UpholsteryHome decorHome Textiles |
| Fabric Origin: | Japanese Fabrics |

Japanese canvas fabric by Kei Fabric, with Alice in Wonderland, Design: Miyako Kawaguchi
225794











Remnants



