Fat Quarter (50 x 55 cm) - metallic silver echino canvas fabric in black and grey with stripes and p
Fat Quarter (50 x 55 cm) - Metallic Pattern echino Canvas Fabric in Black and Grey
black, grey canvas fabric with many metallic silver dots, stripes, waves, dots and dashes
Special note: Due to the natural production of this fabric and its material type, very small tufts of fabric are visible on its surface
| Material | 45% cotton, 55% linen |
| Fabric Type | smooth canvas fabric |
| Pattern Size | width of the stripe with waves: ca. 26.9cm (10.6") |
| Fabric Width | 55 cm (21.7") |
| Unit Length | 50cm (0.54 yards) |
| Weight | 235g/m² |
| Designer | echino by Etsuko Furuya |
| Brand | Echino |
Fat Quarter Size
- 1 fabric unit is 50cm x 55 cm (21.7")
- machine wash warm (40°C), no bleach
- tumble dry medium
- use warm iron







| Categories: | Remnants |
| Material: | Canvas |
| Color: | BlackGrey |
| Pattern: | Shapes (assorted) |
| Feature: | Metallic |
| Usage: | BagsCurtainsFurniture UpholsteryHome decorHome Textiles |
| Fabric Origin: | Japanese Fabrics |

Japanese shapes fabric, Pattern, Ni-Co, Design: Etsuko Furuya, from Japan
232465











Remnants



