Remnant (107 x 31 cm) - Birch solid mustard yellow organic jersey knit fabric
Remnant (107 x 31 cm) - Solid Mustard Yellow Organic Knit Jersey Fabric
Mustard yellow is one of the most popular and in-demand colors there is. This gorgeous 4-way stretch organic jersey knit fabric from Birch is versatile, soft and ideal for array of sewing projects such as tops, summer dresses, baby shorts, leggings and more.
| Material | 95% cotton, 5% elastane |
| Fabric Type | smooth knit fabric |
| Fabric Width | 31 cm (12,2") |
| Unit Length | 107 cm (1,17 yards) |
| Weight | 210g/m² |
| Feature | Stretchable! |
| Organic | certified organic cotton that's printed with low-impact dye |
| Shrinkage | 5% |
| Collection | Jersey Knit Solids |
| Brand | Birch Fabrics |
Unit Length
- 1 fabric unit is 107 cm (1,17 yards).
- This is the last piece available for this fabric!
- Be aware: this fabric may shrink up to 5% while washing!
- Please order a bit more than you need and
- pre-wash the fabric before cutting!
- machine wash cold (30°C) on gentle cycle, wash with like colours, no bleach
- tumble dry low, but line drying is recommended
- iron as necessary


| Categories: | Remnants |
| Material: | Knit |
| Color: | Yellow |
| Pattern: | Solid |
| Feature: | GOTS/Organic |
| Usage: | DressesShirtsShortsSkirtsTops |
| Fabric Origin: | USA Fabrics |

single-coloured stretch fabric, elastane, Collection: Jersey Knit Solids
232407












Remnants



