Remnant (27 x 144 cm) - solid light pink Cloud 9 organic knit fabric Blush from the USA
Remnant (27 x 144 cm) - Solid Knit Fabric
light pink single-coloured knit fabric
very high quality fabric, typical great quality from the USA
| Material | 100% cotton |
| Fabric Type | smooth knit fabric |
| Fabric Width | 144 cm (56.7") |
| Unit Length | 27 cm (0.30 yards) |
| Weight | 170-200g/m² |
| Feature | Stretchable! |
| Organic | 100% organic cotton |
| Quality Standard | GOTS-certified (Global Organic Textile Standard) and printed with low-impact dye |
| Shrinkage | 20% |
| Collection | Cloud 9 Knits |
| Brand | Cloud9 Fabrics |
Unit Length
- 1 fabric unit is 27 cm (0.30 yards).
- This is the last piece available for this fabric!
- Be aware: this fabric may shrink up to 20% while washing!
- Please order a bit more than you need and
- pre-wash the fabric before cutting!
- machine wash cold (30°C) on gentle cycle, only non-chlorine bleach
- tumble dry low, remove promptly
- use warm iron
| Categories: | Remnants |
| Material: | KnitOrganic |
| Color: | Pink |
| Pattern: | Solid |
| Feature: | GOTS/Organic |
| Usage: | CardigansDressesJerseysShortsSkirtsTops |
| Fabric Origin: | USA Fabrics |
stretchable fabric from the collection "Cloud 9 Knits"
234407











Remnants



