Remnant (41 x 112 cm) - dark blue fabric colorful jellyfish sea life by Michael Miller
Remnant (41 x 112 cm) - Michael Miller Animal Fabric
dark blue cotton fabric with colorful sea creatures and sea life like jellyfish, squids, eels etc.
very high quality fabric, typical great Michael Miller quality
| Material | 100% cotton |
| Fabric Type | smooth cotton fabric |
| Pattern Size | size of the longest jellyfish: ca. 17.5cm (6.9") |
| Fabric Width | 112 cm (44.1") |
| Unit Length | 41 cm (0.45 yards) |
| Weight | 149g/m² |
| Designer | Patty Sloniger |
| Collection | Into The Deep |
| Brand | Michael Miller |
Unit Length
- 1 fabric unit is 41 cm (0.45 yards).
- This is the last piece available for this fabric!
- machine wash warm (40°C), wash with like colours, no bleach
- tumble dry medium, remove promptly
- use warm iron
| Categories: | Remnants |
| Material: | Cotton |
| Color: | Blue |
| Pattern: | Animals/Animal Print |
| Animal: | Marine Life |
| Usage: | BeddingsDressesLiningsPillow casesShirtsShortsSkirts |
| Fabric Origin: | USA Fabrics |
navy blue fabric with colorful sea creatures and sea life like jellyfish, squid, eel etc.
239024
















