Remnant (47 x 110 cm) - Quilt Gate fabric with mini retro rose pattern in light peach-pink
Remnant (47 x 110 cm) - Light Peach-Pink Quilt Gate Fabric with Small Retro Flowers
light peach-pink cotton sheeting fabric with small roses, leaves
| Material | 100% cotton |
| Fabric Type | smooth cotton fabric |
| Pattern Repeat | ca. 10cm (3.9") |
| Fabric Width | 110 cm (43.3") |
| Unit Length | 47 cm (0.51 yards) |
| Weight | 114g/m² |
| Brand | Cosmo |
Unit Length
- 1 fabric unit is 47 cm (0.51 yards).
- This is the last piece available for this fabric!
- machine wash cold (30°C), delicate cycle
- tumble dry, low temperature
- use cool iron




| Categories: | Remnants |
| Material: | Cotton |
| Color: | Pink |
| Pattern: | Flower/Leaf/Plants |
| Usage: | BeddingsDressesLiningsPillow casesShirtsShortsSkirts |
| Fabric Origin: | Japanese Fabrics |

fabric from Japan with flowers, vintage floral design
239031
















