Remnant (11 x 112 cm) - red white checkered Robert Kaufman fabric Carolina Gingham
Remnant (11 x 112 cm) - Checkered Fabric
cotton fabric with red and white checkered pattern
very high quality fabric, typical great Robert Kaufman quality
| Material | 100% cotton |
| Fabric Type | smooth cotton fabric |
| Pattern Size | size of a square: ca. 0.7cm (0.3") |
| Fabric Width | 112 cm (44.1") |
| Unit Length | 11 cm (0.12 yards) |
| Weight | 146g/m² |
| Collection | Carolina Gingham 1/4 |
| Brand | Robert Kaufman |
Unit Length
- 1 fabric unit is 11 cm (0.12 yards).
- This is the last piece available for this fabric!
- machine wash cold (30°C), wash dark colors separately, no bleach
- tumble dry low, remove promptly
- use warm iron
| Categories: | Remnants |
| Material: | Cotton |
| Color: | RedWhite |
| Pattern: | Checkered |
| Usage: | BeddingsDressesLiningsPillow casesShirtsShortsSkirtsTops |
| Fabric Origin: | USA Fabrics |
checkered fabric from the USA with white and red squares, plaid
239152
















