Remnant (20 x 114 cm) - black Alexander Henry fabric with colorful butterfly insect from the USA
Remnant (20 x 114 cm) - Butterfly Fabric
Made in Japan
black cotton fabric with colorful butterflies
very high quality fabric, typical great Alexander Henry quality
| Material | 100% cotton |
| Fabric Type | smooth cotton fabric |
| Pattern Size | size of the biggest butterfly: ca. 16.3cm (6.4") |
| Pattern Repeat | ca. 60.6cm (23.9") |
| Fabric Width | 114 cm (44,9") |
| Unit Length | 20 cm (0,22 yards) |
| Weight | 140g/m² |
| Designer | De Leon Design Group |
| Collection | Nicole's Prints |
| Brand | Alexander Henry |
Unit Length
- 1 fabric unit is 20 cm (0,22 yards).
- This is the last piece available for this fabric!
- machine wash cold (30°C), wash dark colors separately, no bleach
- tumble dry low, remove promptly
- use warm iron



| Categories: | Remnants |
| Material: | Cotton |
| Color: | Black |
| Pattern: | Insects |
| Animal: | Butterflies |
| Usage: | BeddingsDressesLiningsPillow casesShirtsShortsSkirts |
| Fabric Origin: | USA Fabrics |

fabric with butterflies, Collection: Nicole's Prints, Design: De Leon Design Group
240444














Remnants



